Elliott Dalga Osilatörü nedir? Exness'te Elliott Waves ile Tahmin için En İyi İpuçları

Elliott Dalga Osilatörü nedir? Exness'te Elliott Waves ile Tahmin için En İyi İpuçları
Bazı tüccarlar diğerlerinden çok daha yüksek bir başarı oranına sahiptir. Aradaki fark genellikle ekonomik takvime göre harcanan araştırma miktarına bağlıdır, ancak diğer bir önemli faktör de kullanılan analitik araçların türüdür.

Her profesyonel tüccarın yemin ettiği altın bir araç, Elliott dalga osilatörüdür. Bu belki de en karmaşık araçlardan biridir ve kullanmayı öğrenirken MT4 veya MT5 terminalinizi kullanarak pratik bir yaklaşım benimsemeniz önemle tavsiye edilir.

Elliott dalga osilatörü nedir ?

Elliott dalgaları, tüccarlar tarafından finansal piyasaları tahmin etmeye yardımcı olmak için kullanılan bir tür döngü analizidir. Elliott dalgaları, 1920'lerde hasta yatağından Dow hisse senedi endeksini saatlik olarak okumaya karar veren, iyileşmekte olan bir demiryolu muhasebecisi olan Ralph Nelson Elliott tarafından icat edildi veya keşfedildi. Elliott, yıllarca piyasayı titizlikle takip ettikten sonra, belirli bir süre boyunca tekrar ettiğini söylediği bir piyasa dalgası yapısı formüle etti. Dalga, gelecekteki hamleleri tahmin etmek için ünlü bir araç haline geldi. Teorileri daha sonra dalga ilkesi olarak bilinmeye başlandı.

Karmaşık hesaplamalar nedeniyle on yıldan kısa bir süre içinde belirsizliğe düşen Elliott'un fikirleri, süper hesaplamanın gerçeğe dönüştüğü 1970'lere kadar yeniden canlanmadı. Merrill Lynch'te bir analist olan Robert Prechter, onları %444'lük etkileyici bir kazançla ABD opsiyon ticaret şampiyonasını kazanmak için kullandığında dünya not aldı.

O nasıl çalışır?

Dalga ilkesi, piyasayı, 3 dalga düzeltmesiyle serpiştirilmiş, alternatif 5 dalga trend hareketlerine göre rasyonalize eder. Dalgalar, genel eğilimin yönüne bağlı olarak düşüş veya yükseliş olabilir.

Elliott Dalga Osilatörü nedir? Exness'te Elliott Waves ile Tahmin için En İyi İpuçları
5-3 temel Elliott Dalga Modeli

Yukarıdaki diyagram, idealize edilmiş bir yükseliş Elliott dalgasını ve ardından üç dalgalı bir düzeltmeyi ve yepyeni bir döngünün başlangıcını göstermektedir. Bu dalga genellikle ekonomik takvim yayınlarından bağımsız yön değişimlerini tahmin etmek için kullanılır.

Örneğin, bir tüccar piyasada bir 2. dalganın geliştiğini doğru bir şekilde tespit ederse, bittiğinde bunu uzun bir 3. dalganın izleyeceğini bilir. Teorik olarak, bu bilgi daha sonra tüccarlar tarafından piyasalardan kar elde etmek için kullanılabilir.

Elliott dalgalarının fraktal olması dikkate değerdir, yani daha küçük dalgalar büyük dalgalara sığar ve bu dalgalar kendilerini daha da büyük dalgalara sığdırır. Elliott'un bir dizi Rus bebeği gibi dalgalandığını düşünün. Ne kadar büyük olursanız olun, genel olarak her zaman aynı öngörülebilir forma sahipsiniz.

Elliott Wave Osilatörü nasıl ayarlanır?

Bir Elliotisyenin yüzleşmesi gereken ilk görev, piyasanın Elliott dalgasının hangi Aşamasında olduğunu belirlemektir. Elliott Dalga Osilatörünün (EWO) devreye girdiği yer burasıdır . bir süre ayarlarla oynamayı deneyin. Hazır olduğunuzda göstergeyi belirli bir 5, 34, 5 ayarına getirin. Bu size piyasanın şu anda trend olan 5 dalgadan hangisinin içinde olduğunu belirleyebilecek teknik analiz sağlayacaktır. Aşağıdaki grafikteki dalgalara bir göz atın.

Elliott Dalga Osilatörü nedir? Exness'te Elliott Waves ile Tahmin için En İyi İpuçları
Elliott Dalga Osilatörü (EWO)
  • 3. dalga, 5 dalganın her zaman en güçlüsü ve en uzunu olan dalga olarak tanımlanabilir. Dalga 3, diğerlerinin üzerinde baş ve omuzlar üzerinde duran daha yüksek bir zirvedir.
  • 4. dalganın sonu her zaman EWO'nun sıfır çizgisinin altına düşmesiyle tanımlanır (3. dalgada zirveye ulaştıktan sonra).
  • 5. dalganın sonu, her zaman EWO sıfır çizgisinin üzerine çıktığında ve ikinci bir alt tepe veya tümsek oluşturduğunda gerçekleşir.

Elliott Waves ile tahmin için en iyi ipucu

Elliotikçilerin çoğu, ortaya çıktıkça dalgalara farklı "etiketler" atayarak piyasayı gerçek zamanlı olarak analiz eder. MT4/5'inizi kontrol ederek, analiz edilen pazar diliminin 90-140 bar uzunluğunda olduğundan emin olun, çünkü bu doğruluğu önemli ölçüde artırmaya yardımcı olur.

Elliott Waves'in iş başında gerçek dünyadan bir örneği

Avustralya Doları, 2018'de ABD Doları karşısında yoğun bir şekilde satıldı ve bu süreçte değerinin yaklaşık %8'ini kaybetti. Düşüşün temel katalizörleri, Çin ticaret savaşının yavaşlama korkuları ve Avustralya'da ABD'ye kıyasla nispeten düşük faiz oranları oldu. Döviz kuru giderek gergin ve aşırı satılmış görünmeye başladığında, artık birçok analistin aklındaki soru, satışın dibe ulaşıp ulaşmadığıdır. Elliott dalgaları, bunu belirlemeye yardımcı olabilecek ve hangi emirlerin en etkili olacağını gösteren araçlardan biridir.

Aylık grafikteki düşüşün genel yapısına baktığımızda, sadece 2018'de değil, 2011'de başladığından beri uzun vadeli düşüşe yönelik net bir Elliott düşüş dalgası yapısı görüyoruz.

Elliott Dalga Osilatörü nedir? Exness'te Elliott Waves ile Tahmin için En İyi İpuçları
AUD/USD 10.05, 25-10-2018'de uzun vadeli Elliott dalgası

Alt bölmedeki EWO bu yorumu desteklemektedir. Dalgaları şu şekilde etiketlemek mümkündür:

  • 1. dalga muhtemelen 2013'te sona erdi
  • 2014'te 2. dalga
  • 2016'nın sonunda 3. dalga (EWO çöktüğünde)
  • 2017'de 4. dalga (EWO sıfır çizgisinin üzerine çıktığında)
  • 5. dalga şu anda devam ediyor

Mevcut aşağı hareket bir dalga 5 ise, düşüş trendinin kapsamının sınırlı olabileceğini gösterir, çünkü dalga 5'ler herhangi bir Elliott formasyonunda her zaman son dalgalardır. Kesilebilmelerine rağmen, 5. dalgalar normalde 3. dalganın sonuna kadar ulaşır ki bu durumda bu durum 0,6827 dip seviyesindedir ve onları düşüş trendi için bir sonraki hedef haline getirir.

Dikkatli olun, 5. dalganın 3. dalganın çok altına inme olasılığı vardır ve nerede biteceğini kesin olarak tahmin etmek imkansızdır. Örneğin, bir aylık yükseliş şamdan formasyonunun veya aylık pivot salınımının oluşumu, 5. dalganın sona erdiğinin geçerli sinyalleri olabilir. Bu da, tacirlerin uzun pozisyonlara girmeleri için uygun zamanın sinyalini verecek ve psikolojik olarak anlamlı 0.8000 seviyesinde iyi bir başlangıç ​​hedefiyle piyasada daha yüksek ticaret yapmak için pariteyi satın alacaktır.

Elliotts'u kullanmak ilk başta göz korkutucu görünebilir, ancak süreci birkaç kez uygulamaya koyduğunuzda, inanılmaz tahmin gücü sağlayan kolay bir kurulum haline gelir. Exness hesabınızı kurun, ücretsiz MT4 veya MT5 ticaret platformunu kurun ve demo hesabında birkaç Elliott testi yapmayı deneyin. Gerçek ve önemli karları hedeflemeye ne zaman hazır olduğunuzu bileceksiniz.

Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!
Yorum Yap
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!