Güvenli Liman Varlığı nedir? Exness ile Nasıl Ticaret Yapılır

Güvenli Liman Varlığı nedir? Exness ile Nasıl Ticaret Yapılır
Güvenli liman varlıkları, yatırımcılar tarafından piyasa istikrarsızlığı dönemlerinde risklerini sınırlamak için kullanılır. Tüccarlar, diğerleri düşerken hangi varlıkların muhtemelen değer kazanacağını belirlerse, kendilerini piyasa hareketlerine hazırlayabilirler.


Güvenli liman varlığı nedir?

Güvenli liman varlığı, ekonomik gerileme dönemlerinde elde tutması, hatta değer kazanması beklenen bir finansal araçtır. Bu varlıklar ilintisizdir veya bir bütün olarak ekonomi ile negatif bir şekilde ilişkilidir, bu da bir piyasa çökmesi durumunda değer kazanabilecekleri anlamına gelir.

Varlıkların genellikle güvenli bir sığınak olarak itibarlarına katkıda bulunan ve aşağıdakileri içeren belirli özellikleri vardır:
 • Likidite : Varlığın herhangi bir zamanda kolayca nakde çevrilebilir olması gerekir
 • İşlevsellik : Varlığın sürekli olarak uzun vadeli talep sağlayacak bir kullanıma sahip olması gerekir
 • Sınırlı arz : arzın büyümesi asla talebe ağır basmamalıdır
 • Kesin talep: Varlığın değiştirilmesi veya modası geçmiş olması muhtemel değildir
 • Kalıcılık: Varlık zamanla bozulmamalı veya çürümemelidir

Her güvenli liman bu özelliklerin hepsine sahip olmayacağından, yatırımcıların ekonomik iklim için en uygun güvenli bölge hakkında bir yargıya varmaları gerekir. Bir piyasa krizi için iyi bir güvenli sığınak yapan şeyin bir başkasında aynı sonuçları göstermeyebileceğini, bu nedenle yatırımcıların güvenli liman yatırımlarını kullanarak ne kazanacakları konusunda net olmaları gerektiğini hatırlamak önemlidir.


Güvenli liman varlıklarıyla nasıl ticaret yapılır

Piyasa gerileme, piyasa döngülerinin kaçınılmaz bir parçasıdır, bu da, kendilerini mümkün olduğunca onlara hazırlamanın bir yatırımcının yararına olduğu anlamına gelir.

Finansal kriz zamanlarında, güvenli sığınaklar olarak görülen varlıklar, piyasaların büyük çoğunluğundan daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Güvenli cennetler yatırımcılar tarafından öncelikli olarak portföylerinin değerini korumak için kullanılsa da, tüccarların güvenli liman varlıklarını belirleyebilmeleri ve bu anlayışı fiyat hareketlerini tahmin etmek ve kendi stratejilerini uygulamak için kullanmaları önemlidir.

Örneğin, 'riskli' varlıklardan çıkış, yatırımcılar güvenli limanlara akın ederken piyasa fiyatında ani bir düşüşe neden olabilir, bu da herhangi bir uzun pozisyondan çıkmayı veya kısa pozisyon almayı düşünebileceğiniz anlamına gelir. Ancak, o anın güvenli limanlarını belirleyebileceğinizden eminseniz, yükselen fiyatlardan kar etme potansiyeli var demektir.

Güvenli liman varlıklarının kalıplarını takas etmenin kesin bir yolu yoktur, çünkü hepsi sizin motivasyonunuza bağlıdır. Ancak, ister fiyat hareketlerinden yararlanmak isteyin, ister kendinizi düşen fiyatlardan korumak için kendi pozisyonlarını ayarlayın, güvenli limanları çevreleyen hakim piyasa duyarlılığını anlamak çok önemlidir.

Güvenli liman varlıklarına örnekler

Popüler güvenli limanlar zamanla değişebilir, bu nedenle yatırım trendlerine ayak uydurmak önemlidir. Bununla birlikte, yıllar boyunca favoriler arasında kalan birkaç güvenli sığınak vardır:
 • Altın
 • Devlet tahvilleri
 • Amerikan Doları
 • Japon Yeni
 • İsviçre Frangı
 • Savunma stokları


Altın

İnsanlar güvenli bir sığınak düşündüklerinde, büyük olasılıkla altını düşüneceklerdir. Fiziksel bir emtia olarak altının fiyatı, merkez bankalarının faiz oranlarına ilişkin kararlarından sıklıkla etkilenmez ve kağıt para birimlerinin aksine, arzı baskı gibi eylemlerle manipüle edilemez.

Belki de güvenli liman olarak altının en güçlü örneği 2008 küresel mali krizini takip etmekti. Yatırım akışı, örneğin sadece 2009'da altın fiyatının yaklaşık% 24 artmasına neden oldu ve bu yukarı yönlü gidişatı 2011'de de sürdürdü.
Güvenli Liman Varlığı nedir? Exness ile Nasıl Ticaret Yapılır

Birçoğu, altının para birimlerini destekleme geçmişine dayanan ve bir değer deposu olarak altın satın alma kararını davranışsal bir önyargı olarak görüyor. Teori, altın tarihsel olarak güvenli bir sığınak olarak görüldüğü için, önemli piyasa çöküşü belirtileri olduğunda, yatırımcıların kıymetli metale akın ediyor. Güvenli bir sığınak olarak altın, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline geldi.


Devlet tahvilleri

Devlet tahvilleri, esasen, periyodik faiz ödemeleri olan bir hükümetten alınan sabit bir “Size borçluyum” dur - hazine bonoları ve senetler bir tür tahvildir. Aralarındaki tek fark, tam olarak geri ödemenizin ne kadar sürdüğüdür. Hazine bonolarının vadeleri bir yıl veya daha kısa iken, hazine bonolarının vadeleri on yıl veya daha uzun olabilir.

Yatırımcılar, gelişmiş ekonomilerin hükümetleri tarafından ihraç edilen tahvillere daha fazla güvenme eğilimindedir - en popüler olanları ABD hazine bonolarıdır. Güvenli liman statüleri, ABD hükümetinin kredi durumuna ve ABD doları cinsinden yüksek gelir kalitesine dayanmaktadır. Varlığın arkasında böylesine istikrarlı bir gelire sahip olan yatırımcılar, devlet tahvillerini risksiz bir güvenli liman olarak görüyorlar, çünkü yatırım yapılan her şey fatura vadesi dolduğunda tamamen geri ödenecek.

Örneğin, Şubat 2018'de artan tahvil getirileri nedeniyle hisse senetleri düştü ve ironik bir şekilde yatırımcıları güvenli liman olarak ABD Hazine bonolarına yöneltti.

Amerikan Doları

50 yılı aşkın süredir, ABD doları ekonomik gerileme dönemlerinde en popüler güvenli limanlardan biri olmuştur. Bir dizi güvenli liman özelliği sergiler - en önemlisi, forex piyasasındaki en likit para birimidir.

ABD dolarına olan bu güven, sabit para sistemini getiren ve doları dünyanın birincil rezerv para birimi yapan 1944 Bretton Woods anlaşmasından geldi. Bu sistem kaldırıldıktan sonra bile, ABD doları dünyanın en büyük ekonomisini temsil ettiği için güvenli liman olma konumunu korudu.

Birçoğu, ABD Başkanı Donald Trump'ın tartışmalı siyasetinin neden olduğu artan oynaklık nedeniyle doların güvenli liman statüsünün zarar göreceğini düşünse de, hala güvenli liman akışlarından yararlanıyor gibi görünüyor. Örneğin, ticaret gerilimleri borsalarda ve emtialarda dalgalanmalara neden olsa da ABD Doları Endeksi Ocak ve Ağustos 2018 arasında% 5,29 artış gösterdi.
Güvenli Liman Varlığı nedir? Exness ile Nasıl Ticaret Yapılır


Japon Yeni

Japon yeni, ABD hisse senetleri ve devlet tahvilleri dalgalanma yaşadığında genellikle dolar karşısında değer kazandığı için güvenli bir liman olarak görülüyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japon ekonomisi yeniden yapılandırıldı ve bu da diğer küresel ekonomilere yetişmesini sağladı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) çok saygı gördü ve yen, büyük bir küresel para birimi olarak belirlendi. Hükümetin devam eden müdahalelerine rağmen, yenin likiditesi mali sıkıntı dönemlerinde yatırımcıları çekmeye devam etti.

Yen, Japonya'nın borcuna karşı yüksek ticaret fazlası nedeniyle güvenli bir liman olarak ün kazandı. Japon yatırımcıların elindeki yabancı varlıkların değeri, yabancı yatırımcıların borçlu olduğu Japon varlıklarından çok daha yüksektir - bu, piyasalar 'riskten uzaklaştığında, paranın diğer para birimlerinden çıkıp iç piyasalara geri dönmesi anlamına gelir ve bu da yen'i güçlendirir.

Yen'in piyasa türbülansı dönemlerinde güvenli bir sığınak olarak hareket etmeye devam etmesinin bir başka nedeni de, herkesin öyle olduğuna inanmasıdır. Altına benzer şekilde, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline geldi.


İsviçre frangı

Almanya merkez bankası Deutsche Bundesbank tarafından yapılan bir araştırma, küresel borsa finansal stres belirtileri gösterdiğinde İsviçre frangının genellikle değer kazandığını ortaya çıkardı.

Yatırımcıların İsviçre Frangını güvenli liman para birimi olarak tercih etmelerinin yaygın nedenleri arasında İsviçre hükümetinin siyasi tarafsızlığı, güçlü İsviçre ekonomisi ve gelişmiş bankacılık sektörü yer alıyor.

Ülkenin AB'den bağımsızlığı, olumsuz siyasi ve ekonomik koşullar sırasında burayı sermaye için popüler bir cennet haline getirdi. Aslında, avro bölgesi krizi sırasında, frangına o kadar çok para akıyordu ki, İsviçre merkez bankası, yerel para birimini denemek ve zayıflatmak için avroya karşı geçici bir sabit kur uyguladı.

Savunma stokları

Ekonomik gerileme dönemlerinde risklerini yönetmek isteyen yatırımcılar, durgunluklar sırasında daha geniş borsadan daha iyi performans gösterme eğiliminde olduklarından, savunma hisse senetlerine yönelmeyi de seçebilirler.

Savunma hisseleri, kamu hizmetleri, tüketici ürünleri, yiyecek ve içecekler ve sağlık hizmetleri gibi mal ve hizmetlerin sağlanmasında rol oynayan şirketlerin paylarını tanımlar. Onlar, ekonomik istikrarsızlık dönemlerinde bile, ürünlerine yönelik sürekli talep nedeniyle sabit kalmaları muhtemel olduğundan, güvenli liman varlıkları olarak kabul edilirler.

Savunma stokları, silah üreticilerine ve silah ticaretindeki diğerlerine atıfta bulunan 'savunma stokları' ile karıştırılmamalıdır.
Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!