Uzman Danışmanlar (EA) nedir? Exness'te Bir EA Nasıl Kurulur?

Uzman Danışmanlar (EA) nedir? Exness'te Bir EA Nasıl Kurulur?
Alım satım terminalinizde otomatik işlemler ayarlayabilmeyi dilediyseniz, o zaman Uzman Danışmanlar (EA) tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. EA'lara ve bunların MT4 ve MT5 ticaret terminallerinde nasıl yönetileceğine daha yakından bakalım.


EA nedir?

Bir EA, bir tüccarın doğrudan katılımı olmadan ticareti otomatik olarak izleyebilen ve gerçekleştirebilen bir ticaret terminali aracılığıyla yürütülen bir programdır. Bir EA yüklediğinizde, EA'nın izlemeye programlandığı piyasa koşullarına bağlı olarak belirli kriterler uyarıları, bildirimleri ve hatta alım satım işlemlerini tetikler. EA'lar sırasıyla MT4 ve MT5 ile çalışacak şekilde MetaQuotes Language 4 (MQL4) veya MetaQuotes Language 5 (MQL5) olarak programlanmıştır.

Not: EA'lar yalnızca MT4 ve MT5 için masaüstü ticaret terminallerinde çalışır, ancak VPS kullanılırken kurulabilir. EA'lar, MT4 ve MT5'in mobil sürümleriyle çalışmaz.



EA Nasıl Kurulur?

Size mevcut bir EA'yı (varsayılan olarak MT4 ve MT5 ile gelenlerden) nasıl kuracağınızı göstermeye odaklanacağız, ancak EA'ların tüccarlar tarafından da oluşturulabileceğini bilin.


yükleme

 1. EA'ları MetaTrader resmi kaynakları olan MQL4 ve MQL5 sitelerinden indirin . Dosyaları indirmek için sitelerinde bir hesap oluşturmanız gerekecek.
 2. Kullandığınız ticaret terminaline bağlı olarak MT4 veya MT5 yükleyin.
  1. İkisine de sahip değilseniz, MT4 veya MT5'in nasıl kurulacağına ilişkin bağlantıyı izleyin .
 1. Dosyayı Aç Veri Klasörünü Aç - indirilen dosyaları bulun ve ardından MQL4/5 Experts yoluna kopyalayın.
  1. Herhangi bir EA kitaplık (.dll dosyaları) veya ayarlar (.set dosyaları) gerektiriyorsa, ilgili klasörlere - sırasıyla MQL4/5 Kitaplıkları ve MQL4/5 Ayarları - kopyalanmalıdır.
  2. EA'lar genellikle gerekirse ek dosyaları nereye koyacağınız konusunda sizi yönlendirir.
 1. MT4/5'i yeniden başlatın.
 2. Araç Seçeneklerini açın ve ardından Uzman Danışmanlar sekmesine gidin.
 3. Otomatik ticarete izin ver'i işaretleyin ve ardından Tamam'ı tıklayın .
  1. Ayrıca, EA'nızın .dll dosyası yeteneği ve/veya belirli bir URL'ye bağlantı gerektirdiğini biliyorsanız, DLL içe aktarmalarına izin ver ve/veya listelenen URL için WebRequest'e izin ver'i işaretleyin.
  2. Çalıştırmak için hangi izinlerin gerekli olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebileceklerinden lütfen EA'nızın gereksinimlerinden emin olun.
 1. Gezgin penceresinde + simgesine tıklayarak Uzman Danışmanlar girişini genişletin (MT5 yolu Uzman Danışmanlar Danışmanlardır).
 2. EA'nızı bulun, ardından tıklayın ve seçtiğiniz bir araç penceresine sürükleyin; bu, EA'nızın izin verdiği tüm tercihleri ​​getirecektir. Memnun kaldığınızda, Tamam'ı tıklayın ve EA'nız kurulacaktır.


Kaldırma

 1. EA'nın kurulu olduğu alet tablosu penceresine sağ tıklayın.
 2. MT4 için Expert Advisors Remove'u ve MT5 için Expert List Remove'u (seçilen EA ile) seçin.
 3. EA artık o alet tablosu penceresinden kaldırılmıştır.

Varsayılan EA

MT4 ve MT5 ile gelen tüm varsayılan EA'lar MetaQuotes Software tarafından tasarlanmıştır.

MT4 için varsayılan EA:

 • MACD Örneği : Forex ticaretinin çok basit bir hareketli ortalama yakınsama ve sapma (MACD) tabanlı stratejisini uygular.
 • Hareketli Ortalama : hareketli bir ortalama stratejisi kullanır; aşağıdan bir mum geçerse, EA uzun bir pozisyona girer. Kısa pozisyon için tam tersi.

MT5 için varsayılan EA:

 • ExpertMACD : bir ticarete girmek için hareketli ortalama yakınsama ve sapmayı kullanmak üzere tasarlanmıştır.
 • ExpertMAMA : MAMA, fiyat değişikliklerine uyum sağlayan bir ticaret stratejisi olan MESA Uyarlanabilir Hareketli Ortalama anlamına gelir.
 • ExpertMAPSAR : ticareti otomatikleştirmek için Hareketli Ortalama ve ParabolikSAR olmak üzere iki gösterge kullanır.
 • ExpertMAPSARSizeOptimized : Bu, yukarıdakiyle aynı MAPSAR kombinasyonunu kullanır, ancak işlemlerin boyutu optimize edilebilir.
Uzman Danışmanlar ticareti otomatikleştirebilir, ancak uygulanan stratejiler en iyi şekilde bir EA kullanmadan önce anlaşılır, bu nedenle bunları kurarken gereken özeni göstermeniz önerilir.


MT4 ve MT5 ile ilgili

EA'lar MQL4 ve MQL5'te programlandığından, MT4 için bir EA'nın MT5'te kullanılması veya tersi mümkün değildir. EA'lar, uygun ticaret terminaline uygun dil kullanılarak özel olarak programlanmıştır.

Ancak, EA'ları yüklemek için gereken adımlar MT4 ve MT5 için aynıdır.

Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!