Yaka Stratejisi nedir? Neden Exness'de Kullanmalıyım?

Yaka Stratejisi nedir? Neden Exness'de Kullanmalıyım?

Yaka stratejisi nedir?

Bir yaka stratejisi, bir yatırımcının, yukarı yönlü potansiyelin bir kısmını geri çevirmek karşılığında bir hisse senedindeki aşağı tarafı sınırlamaya çalıştığı savunmaya yönelik bir öz sermaye oyunudur. Bu strateji aynı zamanda çit sarmalayıcı olarak da bilinir.

Yatırımcı, bir hisse senedinde, fiyat yükseldiğinde fayda sağlayacak uzun bir pozisyon satın alır, ancak strateji, temeldeki hisse senedini satın almadan da gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda, hisse senedine karşılıksız satış opsiyonu satın alır ve her ikisi de aynı sona erme tarihine sahip olan parasız alım opsiyonu satar. Para dışı, opsiyonun doğasında herhangi bir değere sahip olmadığı anlamına gelir: hisse senedinin fiyatı, satım opsiyonunun kullanım fiyatından yüksek ve alım opsiyonunun kullanım fiyatından düşüktür.

İşte bir örnek:
Yatırımcı, ABC Corp.'un 100 hissesini hisse başına 50 ABD Dolarından satın alır. Aynı zamanda, 45 ABD Doları kullanım fiyatı ile bir satım opsiyonu satın alırlar ve 55 ABD Doları kullanım fiyatı ile bir alım opsiyonu satarlar. Hisse senedi fiyatı düşerse, yatırımcı, satım opsiyonu tetiklendiği için hisse başına 5 ABD Dolarından fazla kaybetmeyecektir. Ancak hisse fiyatının artması durumunda, yatırımcıların kazancı, alım opsiyonu nedeniyle 5 ABD Doları tutarında bir payla sınırlandırılır. Başka bir deyişle, yatırımcı potansiyel kazancını 5 ABD Doları'nda maksimize eder, ancak potansiyel zararı hisse başına 5 ABD Dolarından fazla olmayacak şekilde sınırlar.


Neden Yaka Stratejisi Kullanmalıyım?

Genel olarak, yatırımcılar, hisse senedinin uzun vadeli yukarı yönlü potansiyeline inandıkları için, ancak hisse senedinin fiyatını düşürebilecek kısa vadede genel piyasadaki düşüşten endişe duydukları için yaka stratejileri kullanır. Aynı şekilde, hisse senetlerinin uzun vadeli potansiyeli üzerinde yükselebilir ancak kısa vadede düşüş gösterebilir. Yatırımcılar ayrıca, bir kısmını feda etmeye istekli olurken, bir karı kilitlemek için tasma kullanırlar.

Bir yaka stratejisi bazen eylemci yatırımcılar ve düşmanca devralma sanatçıları tarafından bir hedef şirkette hisse senedi pozisyonu oluşturmak için kullanılırken, planlarının başarısız olması ve hedef şirketin hisse fiyatının düşmesi durumunda koruma sağlar.


Yaka Stratejisi Örneği

Örneğin, aktivist yatırımcı Edward Bramson, bankaların iş stratejisini etkilemek için bankaların yönetim kurulunda bir sandalye kazanma umuduyla Barclays PLC'de% 5,5 hisse oluşturdu. Basında çıkan haberlere göre, Bramsons firması Sherborne Investors hissesini Bank of America'dan aldığı 1,4 milyar ABD doları tutarında bir krediyle oluşturdu. Bu krediye "hisseler belirli bir düzeyin altına düşerse kendisini kayıplardan koruyan bir dizi sat ve çağır seçeneği" aynı zamanda üst tarafını da sınırlıyor. "

Financial Times'a göre, "Finanse edilen öz sermaye tasarı, SoftBank gibi son derece edinimci gruplarda son yıllarda popüler hale geldi çünkü halka açık hisse senetlerinde geleneksel bir krediden çok daha fazla kaldıraçla büyük pozisyonları biriktirmelerine izin veriyor".


Özet

Bir yaka stratejisi, bir yatırımcının bir hisse senedindeki aşağı tarafı sınırlamaya çalıştığı, ancak fiyat artarsa ​​kazancı sınırladığı savunmaya yönelik bir öz sermaye oyunudur. Riskten korunma paketi olarak da bilinen strateji, aşağı yönlü riski korumak için parasız bir satış opsiyonu satın almayı ve eşzamanlı olarak kazancı sınırlayan parasız bir arama opsiyonunu satmayı içerir. Strateji aynı zamanda aktivist yatırımcılar tarafından düşmanca devralmalarda kendilerini korumak için de kullanıldı.

Varsayımsal / Simüle Edilmiş Performans: Bu sonuçlar, bazı içsel sınırlamalara sahip simüle edilmiş veya varsayımsal performans sonuçlarına dayanmaktadır. Gerçek bir performans kaydında gösterilen sonuçların aksine, bu sonuçlar gerçek ticareti temsil etmez. Herhangi bir hesabın, gösterilenlere benzer kar veya zarar elde edeceği veya elde edeceği yönünde bir beyanda bulunulmamaktadır. Simüle edilmiş veya varsayımsal alım satım programları, genellikle geriye dönük görüşten yararlanılarak tasarlanır, finansal risk içermez ve gerçek ticaret sonuçlarını olumsuz etkileyebilecek diğer faktörlere sahiptir.
Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!